Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de stabilitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de stabilitate

Buna seara,

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce presupune mai exact clauza de stabilitate?

In cazul in care eu, angajat al societatii X, primesc o oferta mai buna de la societatea Y.
Societatea Y cum imi poate garanta in scris si legal ca nu ma vor concedia (restructura postul) pentru o perioada de 24 de luni de exemplu, dat fiind faptul ca eu am renuntat la societatea X si am venit la ei?

Mai exista o lege in aceasta tara care sa asigure din acest punct de vedere un salariat?

Aceasta asigurare nu vine cumva in contradictie cu art 81 (4)?

Multumesc,
Daniel
nicicum. nu cred să existe vreo lege prin vreo țară care să vă protejeze într-o astfel de situație.
gicu13, utilizator
Pe parcursul existenţei contractului individual de muncă, încheiat pe o perioadă determinată, în principiu, angajatorul poate să procedeze la concedierea salariatului respectiv (ca şi în cazul salariatului parte într-un contract pe durată nedeterminată), potrivit legii.
Scopul clauzei de stabilitate este acela că angajatorul să se oblige să nu îI concedieze pe salariat (pentru cauze neimputabile acestuia), garantându-i o stabilitate relativă.
Aşadar, Iăsându-i salariatului posibilitatea de a demisiona, o astfel de clauză îI limitează pe angajator; pe o anumită durată de regulă, egală cu cea de existenţa a contractului - angajatorul nu-I poate concedia pe salariat decât în cazurile având ca temei culpa celui care prestează muncă sau pentru un motiv obiectiv (fără legătură cu salariatul respectiv).