Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatarea uzucapiunii de 30 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatarea uzucapiunii de 30 de ani

in conditiile in care detin o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de constatare a uzucapiunii pronuntata in contradictoriu cu o alta persoana decat adevaratul proprietar al terenului mai pot formula o noua actiune in constatarea uzucapiunii indreptata impotriva adevaratului proprietar ?

arat ca proprietarul m-a chemat in judecata pentru revendicare; la fond am pierdut am declarat recurs si am invocat pentru prima data in fata instantei de recurs uzucapiunea pe cale de exceptie. Recursul este pe rol.
recursul l-am intemeiat pe 304pct.9 c.p.civ
am criticat hotararea instantei de fond pe considerentul ca uzucapiunea este o proba absoluta a dreptului de proprietate si ca cel care reuseste sa dovedeasca faptul ca a dobandit dreptul de proprietate prin uzucapiune este scutit de probatio diabolica. Totodata am sustinut si ca efectul uzucapiunii este retroactiv, uzucapantul fiind considerat proprietar din momentul in care a inceput posesia.
Pentru ca avocatul pe care l-am avut la fond nu a invocat pe cale de exceptie uzucapiunea fata de adevaratul proprietar si a mers numai pe comparatia de titluri, in recurs am invocat uzucapiunea pe cale de exceptie avand in vedere ca uzucapiunea poate fi invocata atat prin actiune principala cat si pe cale de exceptie. Cum m-am aflat in situatia unei sentinte care nu este supusa apelului am precizat ca nu sunt limitat la motivele de casare prev. de art.304 c.p.civ.
alt temei de drept nu am mai invocat in recurs.

Recursul l-am inregistrat in februarie, iar actiunea la judecatorie in constatarea uzucapiunii pt. acelasi teren, dar de data aceasta in contradictoriu cu adevaratul proprietar am inregistrat-o in martie

Credeti ca este o solutie buna sa las sa se judece in paralel si recursul si noua actiune sau sa cer suspendarea recursului?
fd a scris:

in conditiile in care detin o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de constatare a uzucapiunii pronuntata in contradictoriu cu o alta persoana decat adevaratul proprietar al terenului mai pot formula o noua actiune in constatarea uzucapiunii indreptata impotriva adevaratului proprietar ?

arat ca proprietarul m-a chemat in judecata pentru revendicare; la fond am pierdut am declarat recurs si am invocat pentru prima data in fata instantei de recurs uzucapiunea pe cale de exceptie. Recursul este pe rol.

Trebuia invocata uzucapinea de la prima instanta.
De ce nu ati invocat-o?

avocat Claudiu Lascoschi
avocatul pe care l-am avut la fond nu a fost suficient de priceput.
asta este situatia.
ma intereseaza ce pot face de acum incolo.
cu alte cuvinte daca mai am vreo sansa de a-mi valorifica dreptul dobandit ca efect al uzucapiunii si in ce mod