Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Cãsãtorie intre persoane de acelasi sex
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Cãsãtorie intre persoane de acelasi sex

În iunie a.c. Comisia Parlamentară pentru revizuirea Constituției a votat un amendament care includea și protecția împotriva discriminării pe baza orientării sexuale. Din cauza scandalului creat cu tentativa aceleiași comisii de a interzice căsătoriilor între persoane de același sex, la doar o zi dupa noua prevedere anti-discriminare, s-a reluat votul la amendamentul care prevedea acea protecție și a fost respins.

Presupunând că noua Constituție ar fi fost validată cu acest amendament, este sigur să spunem că s-ar fi deschis ușa soluționării excepției de neconstituționalitate (reprezentată de prevederile din "Legea căsătoriei" a C.p.c care limitează acest act numai între persoane de sex opus)?

Iar în caz contrar, adică situația actuală, fară alte modificări legislative, se pot ataca aceste prevederi pe baza legislației anti-discriminare pentru a se putea legaliza casatoria între persoane de același sex?

Sper că cei 50% dintre români care nu ar dori să ia masa cu un homosexual să fie aceeași care cred că Soarele se învârte în jurul Pământului.

Note

* [ link extern ]
La partea a doua a intrebarii am raspuns in celalalt topic deschis de d-voastra pe subiectul: modificare legislatie in contencios administrativ.
www.avocatnet.ro/content/for...

La prima parte a intrebarii, privitor la modificarea constitutiei, nu pot scrie decat ca daca s-ar fi modificat constitutia iar interzicerea discriminarii pe motivul orientarii sexuale ar fi fost un principiu constitutional s-ar fi putut discuta inegalitatea de tratament in ce priveste casatoria intre heterosexuali si homosexuali. Fiind vorba despre "daca" si "s-ar fi putut" discutia e doar asa, de dragul discutiei.