avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sanctiune accident trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sanctiune accident trecere de pietoni

salut..imi cer scuze daca a mai fost initiat acest subiect in alta parte dar eu nu l-am vazut.
intrebarile mele sunt simple.
1. ce sanctiune se aplica intr-un accident cu vatamare corporala pe trecerea de pietoni (victima 35 zile pe CML) ?ma refer la sanctiunea de la politie...perioada,amenda.
2. e vreo problema daca dupa impacarea cu victima,platesc amenda pentru contraventie,si dupa fac contestatie procesului verbal?
3. se da examen ptr.recuperarea permisului ?

multumesc
Vatamarea corporala din culpa prevede prevede , ca sanctiune , fie amenda penala si inchisoarea.
Daca opereaza retragerea plangerii penale prelaabile , sau impacarea , se va dispune incetarea urmaririi penale.

Procesul verbal , indiferent de plata amenzii , poate fi contestat in termen de 15 zile de la comunicare.Se poate sustine , in functie de imprejurari , un examen pentru recuperarea permisului .

Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala din culpa elena_71e elena_71e buna seara! intrebarea mea este ce pedeapsa ce poate primi pentru vatamare corporala din culpa(accident de circulatie),56 zile ingrijiri medicale.In cazul in ... (vezi toată discuția)
Accident circulatie soldat cu victima impacare la notar Fratzika Fratzika Buna ziua. In urma cu un an tatal meu a avut un accident de circulatie acesta accidentand un pieton pe trecerea de pietoni, victima are peste 60 de zile de ... (vezi toată discuția)
Pieton lovit pe marcaj sarah1985 sarah1985 Buna ziua, colegul meu de serviciu a lovit pe trecerea de pietoni o doamna in varsta. Sustine ca mergea cu viteza redusa insa a alunecat pe gheata. Doamna va ... (vezi toată discuția)