Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... sanctiune accident trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

sanctiune accident trecere de pietoni

salut..imi cer scuze daca a mai fost initiat acest subiect in alta parte dar eu nu l-am vazut.
intrebarile mele sunt simple.
1. ce sanctiune se aplica intr-un accident cu vatamare corporala pe trecerea de pietoni (victima 35 zile pe CML) ?ma refer la sanctiunea de la politie...perioada,amenda.
2. e vreo problema daca dupa impacarea cu victima,platesc amenda pentru contraventie,si dupa fac contestatie procesului verbal?
3. se da examen ptr.recuperarea permisului ?

multumesc
Vatamarea corporala din culpa prevede prevede , ca sanctiune , fie amenda penala si inchisoarea.
Daca opereaza retragerea plangerii penale prelaabile , sau impacarea , se va dispune incetarea urmaririi penale.

Procesul verbal , indiferent de plata amenzii , poate fi contestat in termen de 15 zile de la comunicare.Se poate sustine , in functie de imprejurari , un examen pentru recuperarea permisului .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat