Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitatea marfurilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitatea marfurilor

La o soc com la care acelasi produs se vinde cu diferite ad com care este documentul justificativ care trebuie intocmit pentru a scadea mf de pe stoc la valoarea de achizitie in contabilitate.
pentru evidentierea adaosului comercial realizat in perioada de referinta la descarcare se inregistreaza concomitent 371=378 si 378=371 cu diferenta dintre 707 si 607
Multumesc pt. ajutor , m-am clarificat .
Sa aveti o zi buna !
siwdem a scris:

pentru evidentierea adaosului comercial realizat in perioada de referinta la descarcare se inregistreaza concomitent 371=378 si 378=371 cu diferenta dintre 707 si 607

Nu pot sa spun ca ar fi incorect, dar in acest caz rulajul contului 371 ar reflecta pretul + adaosul, iar soldul contului ar reflecta pretul de achizitie...
In plus la un eventual control, as putea fi intrebata de ce nu am evidentiat acest adaos si in N.I.R. Ori in N.I.R. nu am cum sa-l evidentiez.
Care ar fi documentul justificativ pe baza caruia ar trebui sa inregistrez adaosul?
- factura de vanzare? Nu, pentru ca acolo apare pretul de vanzare
- factura de cumparare? Nu, pentru ca acolo apare pretul de achizitie
- N.I.R.-ul? Nu, pentru ca acolo apare de asemenea pretul de achizitie