Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare concubin
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare concubin

mama mea locuieste de cativa ani cu un concubin care mereu e pus pe scandaluri si batai atat asupra ei cat si asupra noastra a copiilor ei ne-am hotarat sa-l evacuam am facut o plangere la politie dar nu ne ajuta nimeni cu nimic vreau sa mentionez faptul k acesta sta in casa mamei mele nu are nici un act nu sunt casatoriti cu acte si are un copil care e pe numele mamei mele va rog ajutati-ne este atat de violent k ne este frica sa stam in casa cu el dormim numai cu usile incuiate ce sa facem?
1-Initial sesizati politia responsabila care in temeiul disp l nr 61/1991 poate dispune verificari si poate aplica sanctiuni pecuniare persoanei care domiciliaza fara forme legale
2-Analizati oportunitatea promovarii de actiune pentru evacuare in instanta de judecata

la evacuarea in instanta de judecata in cat timp se face?si unde trebuie sa merg
dar daca il evacuam fortat ce se poate intampla ?

gi-jane2, moderator
vreau sa mentionez faptul k acesta sta in casa mamei mele nu are nici un act

Nici macar carte de identitate cu domiciliul acolo?
Sau va referiti doar la faptul ca nu are drept de proprietate?
cartea de identitate e cu domiciliu mamei asta ar putea fi o problema va rog indrumati-ma ca nu mai stim ce sa facem la primarie, proprietar este trecuta mama si pe casa nu are nici un act

[ va rog, nu mai scrieti cu majuscule si nici nu K]
gi-jane2, moderator
Puteti sa dovediti ca e violent ? Puteti cere emiterea unui ordin de restrictie si protectie. pe calea asta, l-ati evacua mai repede si chiar daca ordinul e pt un timp limitat, e mai usor sa nu il primiti decat sa il scoateti.
Cererea se depune la judecatoria pe raza careia va aflati domiciliul.
gi-jane2, moderator