Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suplimentare taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suplimentare taxa de timbru

S-a platit o taxa de timbru aproximativa . Acum dupa expertize - teren si casa - se va plati la intreaga valoare . Intrebarea este : se cumuleaza suma ce a reiestit la evaluarea terenului impreuna cu suma ce a reiestit la evaluarea cladirii , sau se plateste numai pt valoarea cladirii ?
Taxa de timbru se plateste tinand cont de obiectul cererii de chemare in judecata.

Daca obiectul cererii dvs. vizeaza si casa si terenul atunci se plateste taxa de timbru la valoarea acestora.

Daca obiectul cererii dvs. vizeaza numai casa, atunci se va plati taxa de timbru numai la valoarea casei... dar, ma intreb atunci, retoric - evident , de ce oare ati facut expertiza si pe casa si teren, daca obiectul cererii ar fi numai casa?!?!
asa a cerut instanta ...
... ce a cerut instanta?!?! ...:-/

... instanta nu face apararile partilor din proces ... nu are voie! ... instanta nu cere, instanta admite sau respinge ceea ce solicita partile aflate in proces!!!
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
m am exprimat gresit ...eu am cerut erxpertiza asupra imobiului si topo la teren...si ca dovada nu am facut rau . la masuratori s-au mai " gasit " 350mp de padure in continuarea a ce era pe un plan intocmit ani in urma.

in reconventional piritii au cerut sa li se atribuie intreg imobilul . au platit o valoare aproximativa la inceput . acum dupa expertiza va trebui sa plateasca si restul ? daca nu vor plati ce se intimpla ?
prietenulomului, utilizator
Se anuleaza cererea ca insuficient timbrata.