Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA arenda
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA arenda

buna seara !
va rog un raspuns cu privire la plata arendei.
o societate cu profil agricol, teren arabil in arenda, plata arenda in natura, grau. care este cota corecta de tva, 9% sau 24%?
graul se incadreaza in codul 10019900.
va multumesc frumos!
Gasiti aici raspunsul [ link extern ]
Ptr o factura de arenda de grau tva este de 24%, ptr ca este vorba de prestare de serviciu catre o persoana neimpozabila, respectiv persoane fizice. Masurile de simplificare , respective taxare inversa se pastreaza in cazul achizitiilor sau livrarilor de grau intre 2 societati , ambele platitoare de tva, dar in cazul acesta cota de TVA este de 9%.