Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte de vanzare cumparare

buna ziua. bunica mea are un act de vanzare cumpararepe un teren intravilanavand ca vecini pe o sora de a ei. intrebarea mea este daca actele de vanzare cumparare se pot strica ele fiind prin hotarare judecatoreasca.ce obligatii acel teren este primit mostenire de la parinti.au avut dreptul 3 frati. cand l-au luat in proprietate nu au vrut pe lungime,au vrut da il ia pe latime,adica prima parte unul,a doua in spate urmatorul si apoi al treilea,dar acum cei din spate nu au iesire. ce obligatii are primul cel din fata ca sa lea dea drumul sa poata iesi cei din spate?
adomelu a scris:

buna ziua. bunica mea are un act de vanzare cumpararepe un teren intravilanavand ca vecini pe o sora de a ei. intrebarea mea este daca actele de vanzare cumparare se pot strica ele fiind prin hotarare judecatoreasca.ce obligatii acel teren este primit mostenire de la parinti.au avut dreptul 3 frati. cand l-au luat in proprietate nu au vrut pe lungime,au vrut da il ia pe latime,adica prima parte unul,a doua in spate urmatorul si apoi al treilea,dar acum cei din spate nu au iesire. ce obligatii are primul cel din fata ca sa lea dea drumul sa poata iesi cei din spate?

In cazul in care nu accepta de buna voie, poate fi actionat in instanta pentru servitute legala de trecere. Se face o expertiza topografica, se stabileste calea de acces cea mai buna si care greveaza cel mai putin imobilul ce va fi aservit de servitutetea de trecere si se stabileste aceasta servitute legala.
Servitutea legala a locului infundat va fi exercitata printr-un loc cat mai putin impovarator pt proprietarii fondurilor aservite , iar degradarile cauzate vor fi despagubite de catre proprietarul fondului dominant.
In acest sens , aveti posibilitatea sesizatii instantei de judecata .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Servitutea legala a locului infundat va fi exercitata printr-un loc cat mai putin impovarator pt proprietarii fondurilor aservite , iar degradarile cauzate vor fi despagubite de catre proprietarul fondului dominant.
In acest sens , aveti posibilitatea sesizatii instantei de judecata .

Stoica Ioana a scris:

Servitutea legala a locului infundat va fi exercitata printr-un loc cat mai putin impovarator pt proprietarii fondurilor aservite , iar degradarile cauzate vor fi despagubite de catre proprietarul fondului dominant.
In acest sens , aveti posibilitatea sesizatii instantei de judecata .