Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Renuntare la pensia de invaliditate si reangajare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Renuntare la pensia de invaliditate si reangajare

Buna ziua,daca un pensionar de invaliditate doreste sa reia lucrul cu contract de munca la o un angajator si renunta definitiv la pensie pentru pg normal de lucru(8 ore),care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze?
-semnarea contractului mai intai ?
-anuntarea comisiei de expertiza si casa de pensii?
Va rog,
Despre fel de pensie de invaliditate este vorba, de gr.I, II sau III ? Cu sau fara revizuire medicala?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu există, reglementată legal, posibilitatea renunţării la pensia de invaliditate (de care beneficiaţi de ceva vreme, presupun).
gradul 2 cu revizuire,nu pot benedicia de ambele care este procedura va rog?
Nu va mai prezentati la revizuirea medicala la termenul urmator si o sa va suspende si apoi o sa inceteze plata pensiei.