Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inchidere cont poprit de catre tertul poprit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inchidere cont poprit de catre tertul poprit

Este posibil si legal ca o societate bancara sa inchida contul unui contribuabil daca acesta avea contul poprit? Va multumesc mult
Da. Contul bancar este deschis in baza unui contract incheiat intre banca si o persoana fizica/juridica. (nu inteleg calitatea de contribuabil in acest caz) Ca orice contract sunt prevazute situatii cand acesta poate inceta: neindeplinirea obligatiilor contractuale, vointa unilaterala a uneia din parti, expirarea termenului, etc. Poprirea vizeaza sumele din cont si nu contul in sine.
Pe langa cele spuse mai sus, mentionez ca persoana fizica (contribuabil dpdv al celor de la impozite si taxe), trebuie sa meraga la banca pt ca acel cont nu este inchis, este doar blocat pana duce adeverinta de la administratia care a dispus blocarea contului, anume adevernta de sistare a popririi.