Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!Mama a murit acum 5 ani iar tata s-a recasatorit,eu am 20 de ani impliniti acum.Tata vrea sa vanda casa iar eu nu sunt de acord,ce drepturi am eu?
Aveti dreptul de a dezbate succesiunea in urma decesului mamei, dupa dezbaterea succesiunii si dupa ce se face partajul fiecare va sti cota-parte care ii revine in urma mostenirii.
Practic tatal dvs. nu are cum sa vanda casa, pentru ca probabil (?!) casa face parte din bunurile comune pe care le are tatal cu mama dvs.
In cazul in care casa respectiva e numai a tatalui dvs. (poate ca o avea inainte de a se casatori cu mama dvs., sau poate a mostenit-o el in timpul casatoriei) poate sa o vanda.
Buna seara. daca imobilul a fost un bun comun al parintilor dvs, tb dezbatuta succesiunea dupa mama dvs. in acest caz si dvs aveti drept de proprietate iar tatal nu va putea instraina acel imobil. daca insa imobilul ii apartine tatalui dvs doar, reprezentand un bun al sau propriu, dumnealui poate dispune de acest bun cum doreste .