Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical, prelungire CIM?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical, prelungire CIM?

Buna ziua
Am urmatoarea problema:
Un salariat care are contract de munca pe perioada determinata de 6 luni , pana pe data de26.11.2013, aduce concediu medical pentru perioada 20.11.2013 - 30.11.2013. Avand in vedere ca angajotrul nu mai avea nevoie de salariatul respectiv sa decis ca incetarea contractului sa se faca de drept la data expirari CIM, dar acum ca el a aduc concediu medical care este procedura corecta : sa se calculeze concediul medical pana la data care ar trebui CIM sa inceteze de drept sau sa se faca prelungirea CIM pana la data terminarii conediului medical ?
In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat .
Daca angajatorul a decis ca nu mai are nevoie de acest salariat, cim inceteaza de drept la data expirarii, iar concediul medical se plateste de angajator numai perioada ce tine de contract, adica pana pe 26.11.2013, diferenta de zile de concediu medical se platesc fie de AJOFM, daca are drept de somaj, fie de Casa de Asigurari de Sanatate.