Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... lntervenient fortat in proces daune auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

lntervenient fortat in proces daune auto

Am fost chemata intr-un proces ca intervenient fortat, daune auto societatea unde am avut asigurarea nu a platit la timp , am primit citatia am facut intampinarea . Acum am primit o alta adresa de la judecatorie in care mi se comunica intampinarea facuta de firma la care eu am avut asigurarea (in calitate de parata) si mi se cere sa depun raspuns la intampinarea comunicata. Ce ma sfatuiti sa fac , sa raspund sau mi-a fost comunicata intampinarea doar pentru informarea mea?
In intampinarea societatea de asigurari recunoaste debitul si spune ca este propus la plata, contesta doar onorariul exagerat al avocatului .
Buna ziua,

in cazul dat, nu mai este nevoie sa depuneti un raspuns la intampinare. In raspunsul la intampinare se contrazic apararile facute de catre parat. Aici, el nu face aparari. In plus, intervenientul fortat este chemat in astfel de dosare doar pentru opozabilitate.

Costi Boncu
Multumesc pentru promtitudine
Este obligatorie citarea vinovatului in calitate de intervenient fortat.

In conformitate cu art. 22 din Legea nr.136/1995 privind asigurarile si reasigurarile republicata, “În limitele indemnizaţiei plătite, asigurătorul este subrogat în toate drepturile asiguratului sau ale beneficiarului asigurării contra celor răspunzători de producerea pagube”, iar in conformitate cu art. 41 ale aceleiasi legi,

„În asigurarea de răspundere civilă, asigurătorul se obligă să plătească o despăgubire pentru prejudiciul de care asiguratul răspunde în baza legii faţă de terţele persoane păgubite şi pentru cheltuielile făcute de asigurat în procesul civil”.