Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Masina cumparata - nereguli, reziliere contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Masina cumparata - nereguli, reziliere contract

tatal meu a cumparat din targul de masini o dubita. a facut contractual cu proprietarul I-a dat banii dar pe cand sa-si traca masina pe el a constatat ca aceasta nu are taxa de prima inmatriculare platita desi I se spusese ca toate actele sunt in buna regula iar la o alta verificare mai amanuntita mai gasit si alte nereguli destul de grave.se poate rezilia contractual de vanzare cumparare pentru faptul ca tatal meu a fost inselat de vanzator?
Teoretic cumparatorul poate promova actiune sub aspectul savarsirii de inselaciune
Ii revine obligatia sa sustina si sa probeze in conditiile legii ca nu a fost corect informat referitor la taxa si restul neregulilor existente la bunul achizitionat
De regula achizitionarea de auto sh se realizeaza ulterior verificare responsabila documente si verificare tehnica in service autorizat