Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract intermediere loc de munca in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract intermediere loc de munca in Germania

buna ziua
sotul meu a incheiat un contract de mediere pe 5 august, cu o firma din bucuresti unde a platit 750 lei pentru plasari locuri de munca in germenia
nici in prezent nu a mai plecat, cu toate ca la intocmirea actelor i-au zis ca in maxim 21 de zile de la procesarea dosarului va pleca in germania
in contractul de mediere scrie ca in minim 30 zile se proceseaza dosarul...dar nimic de termenul maxim de placare
de cate ori suna la firma ii zic ca dosarul e procesat si ca se asteapta ca zin moment in moment sa vina dosarul din germenia pentru a-l semna si sa plece
acum am inteles ca intocmirea dosarului este 650 lei
problema e ca , ceva nu este in regula cu acea firma si nu suntem sigur daca va pleca sau nu, sa nu fie "teapa" ca alte asemenea firme
ce trebuie sa faca pentru a-si recupera banii sau ce cai trebuie sa urmeze
multumim
Formulati o plangere penala la politie pentru inselaciune , cu siguranta mai sunt si altele si se va ocupa politia si parchetul .Nu mai dati sume de bani degeaba in avans , o firma serioasa care angajeaza nu cere bani de la angajat
Cu precizarea ca acel contract nu poate fi de mediere: probabil e o confuzie.
1. Orice solicitant de locuri de munca se poate deplasa la inspectoratul teritorial de munca de pe raza judetului unde functioneaza un anumit agent de ocupare si va lua informatii legate de: Inscrierea acestora in evidenta inspectiei ca fiind o societate care are ca obiect principal de activitate recrutarea si plasarea de forta de munca in strainatate

2. In vederea obtinerii unui contract de munca in strainatate solicitantii de locuri de munca incheie contracte de consultanta, contracte de mediere, contracte de comision cu agentii de ocupare privati, etc. si achita taxele si tarifele prevazute in aceste contracte platind numai sumele pentru care primesc chitante. Agentii de ocupare pot pretinde taxe, comisione pentru activitatea pe care o desfasoara, dar numai pe baza de chitanta intocmita potrivit legii. Pretinderea unei sume de bani mai mare decat cea prevazuta in chitanta trebuie de asemenea semnalata organelor competente.

3. Pteti seiza ITM-ul/Inspectia Muncii sau Politia - Serviciul de Investigare a fraudelor.
multumesc pentru informatii