Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de Crestere a Copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de Crestere a Copilului

Sunt pensionar de invaliditate gr 3 din anul 2009,iar sotia mea nu are nici un venit si e insarcinata.Pot sa beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului?Dc da dupa ce se termina 2 ani de crestere o sa iau din nou pensie de invaliditate de gr 3?Ms frumos
1. - Puteti sa cumulati pensia de invaliditate cu indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC), adica le veti lua pe amandoua.
- Numai ca daca aveti un contract individual de munca (aveti dreptul sa lucrati 4 ore pe zi) atunci trebuie sa suspendati acest contract pe perioada cat beneficiati de indemnizatie pentru CCC.

2. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25.
Pe perioada acordãrii indemnizaţiei pentru creşterea copilului, plata pensiei de invaliditate şi a venitului de completare, acordate potrivit legii, nu se suspendã.

3. Mergeti la Primarie si luati lista cu actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC, acte pe care le depuneti tot la Primarie.
ms frumos!