Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acordare termen dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acordare termen dosar

Buna ziua..ma gasesc in fata unei probleme..am inaintat actiune pe rol ,actiunea a fost admisa,,sa atribuit rol dosarului meu..aceasta se intampla in data dev 29.08.2013..dar de atunci si pana acum nu s a dat niciun termen ijn judecarea cauzei..spuneti mi va rog exista vreo procedura care face sa nu se dea termen in momentul punerii dosarului pe rol...lasand la alegerea judecatorului de serviciu acest lucru sau e vorba de simpla bataie de joc...

Cu multumiri
Dupa Noul Cod de procedura civila nu se mai da termen la data introducerii actiunii. Actiunea se comunica paratului care are un termen de (parca) 25 de zile sa depuna intampinarea. Daca paratul depune in termen intampinare intampinarea se comunica reclamantului, adica dvs care aveti un termen de 10 zile sa depuneti, daca doriti, un raspuns la intampinare. Abia apoi se stabileste primul termen de judecata. Deci rabdare caci asa a urgentat judecarea proceselor noul cod de procedura civila. Atentie! in unele procese e obligatorie sedinta de informare la mediator, inainte de a depune actiunea, dar se pare ca informarea despre mediere o poate face si judecatorul.
pai ori nu s-a judectat ...ori a fost admisa..:-/ daca va referiti ca v-a fost primita asta nu inseamna ca v-a fost si admisa, ca altfel am fi toti milionari in tara asta doar dand in judecata pe cineva cu bani.

cititi noul cod de procedura civila si va lamuriti.
procedura e asa:

se inregistreaza dosarul , pe urma se atribuie aleatoriu unui complet, apoi se parcurge procedura administrativa , adica se comunica cererile reciproce cu partile si abea apoi , daca judecatorul constata ca sunt regular facute stabileste termen in 2 luni ...
Antoanela Geaman, Avocat