Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu se da termen la un dosar inregistrat la judecatoria ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu se da termen la un dosar inregistrat la judecatoria Deva ?

care este termenu in care se da termen pentru prima sedinta la un dosar inregistrat la judecatorie dosarul a fost inregistrat in data de 05.03.2014 dar termen de sedinta nu sa dat nici pana azi care este termenu legal ?
Termenul se fixeaza dupa se se implineste procedura de regularizare a dosarului.
si nu este un termen 15 zile , 30zile dosarul a fost trimis de la tribunalu hunedoara la judecatoria deva declinare de competenta
Noul cod de procedura civila reglementeaza o procedura prealabila, administrativa in care se verifica regularitatea cererii de chemare in judecata.

O cerere completa va fi trimisa - pe cale administrativa - paratului care are la dispozitie un termen de 25 de zile pt a face intampinare. Aceasta intampinare va este ulterior transmisa dvs - tot administrativ - pt a depune un raspuns la intampinare in termen de 10 zile.

Abia dupa aceste demersuri, instanta va putea fixa termenul de judecata care nu va putea depasi 60 de zile.