Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Stabilirea primului termen al procesului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Stabilirea primului termen al procesului

Am deschis un proces de partaj judiciar ,am depus dosarul la judecatorie in data de 13.06.2014 ,dar pana acum nu avem niciun termen de judecata poate dura atat de mult pana iti da un termen .
trebuie sa aveti nervii tari.dupa ce ve-ti primi primul termen, ve-ti mai primi si altele.va dura cativa ani de zile.
Modalitatea de stabilire a primului termen de judecată este reglementată prin art. 201 Cod procedură civilă.

Instanța verifică cererea de chemare în judecată după ce o primește și, dacă este cazul, procedează la regularizarea ei. Dacă nu ați primit până acum o adresă prin care să vi se pună în vedere să depuneți anumite acte la dosar, înseamnă că nu fost cazul ca cererea dvs. să fie supusă procedurii de regularizare.

După procedura de regularizare a cererii urmează etapa scrisă a procesului. Instanța comunică cererea de chemare în judecată pârâtului, însoțită de o adresă prin care îi pune în vedere faptul că, într-un termen fixat de instanță și care nu poate fi mai mare de 25 de zile, are obligația să depună întâmpinare. Întâmpinarea va fi comunicată reclamantului, adică dvs., însoțită de o adresă prin care vi se va pune în vedere faptul că aveți obligația să depuneți răspuns la întâmpinare într-un termen fixat de instanță și care nu poate fi mai mare de 10 zile.

În termen de 3 zile de la data depunerii răspunsului la întâmpinare, judecătorul fixează prin rezoluţie primul termen de judecată, care va fi de cel mult 60 de zile de la data rezoluţiei, dispunând citarea părţilor (art. 201, alin. 3 Cod procedură civilă).

Până acum ar fi trebuit să primiți întâmpinarea. Verificați site-ul instanței.
Gabriela Pintea, Consilier juridic