Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce se intampla cu o masina cumparata de la o firma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce se intampla cu o masina cumparata de la o firma care a intrat in insolventa

Am cumparat o masina de la o firma.ulterior aceasta a intrat in insolventa.mentionez ca am factura cu semnatura si stampila de la firma.am inregistrat-o la primarie,platesc impozit pt ea, dar nu este trecuta pe numele meu.actul de vanzare cumparare este pe numele meu.exista riscul ca in urma procedurii de insolventa a firmei respective, finantele(unde firma avea datorii), sa imi ia masina?
În principiu, da. Desigur, veţi putea face dovada cumpărării.

Mai există un aspect pe care trebuie să-l aveţi în vedere. Lichidatorul judiciar va putea cere anularea tuturor actelor de înstrăinare a bunurilor firmei în insolvenţă dacă înstrainarea s-a făcut pe un preţ care fie este vădit inferior valorii bunului, fie înstrăinarea a fost făcută cu intenţia tuturor părţilor de a sustrage bunul de sub urmnărirea creditorilor, cererea putînd privi acte încheiate în ultimii trei ani (art.80 din Legea nr.85/2006)
In cazul in care bunul este confiscat, eu cum pot sa imi recuperez banii?de la administratorul firmei?de la firma?se poate castiga in instanta cu dovada actului de vanzare cumparare.mentionez ca actul de vanzare cumparare a fost incheiat in luna august 2012, iar firma a intrat in insolventa in luna septembrie 2012.procesul de insolventa nu s-a terminat inca.
Bunul nu va fi confiscat. Se va anula vînzarea, dumneavoastră urmînd să primiţi preţul plătit. Asta, dacă firma în insolvenţă mai are ceva în patrimoniu în afară de praful de pe dosarele din arhiva contabilă.

Luaţi legătura cu lichidatorul judiciar. Altfel, vă veţi putea trezi într-o situaţie şi mai dificilă: radierea autoturismului din circulaţie la cererea lichidatorului. Iar a circula în continuare cu un autoturism în această situaţie înseamnă infracţiune.
Revin cu inca o intrebare:procesul de insolventa al firmei se poate incheia, avand in vedere ca pe firma mai exista un bun,al meu, adica autoturismul detinut de mine, singurul de altfel, caci toate celelalte au fost vandute, inainte ca firma sa intre in insolventa.Intrebarea mea este:se poate declara firma intrata in insolventa cu bunul meu pe numele ei, sau din aceasta cauza nu se poate termina insolventa?Daca se incheie procesul de insolventa, si firma e declarata insolventa, iar eu nu mi-am trecut bunul pe numele meu, ce se intampla cu el?Va multumesc pt ajutor.Raspunsurile dvs mi-au fost de folos
Nu îl veţi putea înmatricula pe numele dumneavoastră. ªi nu veţi putea dispune de el pe viitor. Adică, nu veţi putea să-l vindeţi.

De aceea ar fi util să luaţi legătura cu lichidatorul, singurul care reprezintă societatea în acest moment.