Forum Discuţii juridice Traduceri Clauza exclusivitate
Discuție deschisă în Traduceri

Clauza exclusivitate

Buna seara,
As avea nevoie urgent de o niste clauze de exclusivitate pentru un contract de colaborare/prestari servicii: in sensul ca firma presteaza servicii de traduceri si interpretariat (eu), in care atat colaboratorii (traducatorii) cat si beneficiarii (diverse companii si mi s-a intamplat) iau legatura apoi direct cu traducatorul in cauza. Ce clauze as putea introduce in contractul de colaborare pentru traducatorii colaboratori, astfel incat sa nu permit aceasta "iesire".
Va multumesc!
Asta s-a numi clauza de confidentialitate, nu de exclusivitate. Exclusivitatea ar insemna ca traducatorul respectiv lucreaza numai pt dvs.
Gasiti pe internet diverse modele pe care le puteti adapta la profilul activitatii Dvs. Ar fi de preferat sa introduceti atat clauze de confidentialitate cat si de neconcurenta sau de exclusivitate. Aveti mai jos un asemenea model.
[ link extern ]
Chiar daca fac referire la contractele de munca ar fi bine sa tineti cont de anumite aspecte legale ale acestor clauze.
[ link extern ] /
L.C.