avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar

buna ziua

se poate contesta cu sorti de izbanda un proc verbal pt radar in cazul in care in continutul acestuia se precizeaza doar ca ,,a fost prins de aparatul radar circuland cu...." fara a se indica seria, nr si/sau datele aparatului radar?
citeam undeva ca este obligatorie precizarea acestor informatii in pv.

multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:33, 27 Noiembrie 2013
buna. pentru asta nu se poate, in cazul in care data e gresita , datele personale eronate.
Aspectele mentionate nu sunt de natura sa conduca la anularea PV
Motive care pot atrage anularea PV sunt nerespectarea disp art 16,17 din OG nr 2/2001

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie p.v radar popas70 popas70 Buna.Am fost inregistrat in 15.12.2013/10.47h de ap. radar,cu 89 km/ora in localitate fiind la volanul masinii pers.Mentionez ca eram in mers si eu si el ... (vezi toată discuția)
Contestare p.v.amenda circulatie pavelbuta pavelbuta Pot cere anularea P.V.pentru faptul ca mi s-a calculat gresit punctul de amenda.Mai precis,punctul de amenda este de 10 la suta din salariul minim brut,deci ... (vezi toată discuția)
Amendat fara sa-mi faca proces verbal. fale fale Am fost oprit de Politie in zona cu limitare de viteza la 70 km/h. Mi-a spus ca aveam 84 km/h si nu mi-a dat nici P.V sa semnez nimic. Mi-a spus doar ca amenda ... (vezi toată discuția)