avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie p.v radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie p.v radar

Buna.Am fost inregistrat in 15.12.2013/10.47h de ap. radar,cu 89 km/ora in localitate fiind la volanul masinii pers.Mentionez ca eram in mers si eu si el circuland in directii opuse,neobservandu-l fiind mascat de o curba cu diferenta de nivel decat cand erau cam 300 m intre noi.Agentul s-a prezentat mi-a aratat inreg.video ,mi-a intocmit p.v l-am semnat fara obiectii(240ron)/48h.As dori sa stiu daca pot face o contestatie a p.v si deca merita in acesta nefiind stipulata marca ,seria ("mijlocului tehnic pt. masurarea vitezei omologat si verificat metrologic'' scrie agentul in p.v)nici data metrologiei.MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:35, 15 Decembrie 2013
Aspectele invocate de dv nu constituie temei legal pentru eventuala anulare a PV
In situatia expusa nu se justifica efortul de a formula plangere contraventionala
deci pot plati;nu este nici o sansa de contestatie cu deznodamant pozitiv?!
Din expunerea dv nu se regasesc elemente care sa probeze nerespectarea disp art 16,17 din OG nr 2/2001, care pot atrage anularea PV contraventie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar the_power_25xxxx the_power_25xxxx A m contestat o amneda de radar+ suspendare permis :D As avea cateva intrebari: 1 Trebuia trecut in P-V seria si nr ap radar? 2 nr de inmatriculare al auto. ... (vezi toată discuția)
Lipsa datelor de identificare ale aparatului radar de pe procesul verbal Avocat Julea Stefan Avocat Julea Stefan Iata un nou motiv de anulare care poate fi des folosit: De obicei, pe procesele verbale de contraventie se mentioneaza ca x a fost depistat cu auto ... ... (vezi toată discuția)
Viteza comunicata prin statie the_power_25xxxx the_power_25xxxx E legal sa se comunice viteza inregistrata de radar prin statie si sa intocmeasca procesul verbal alt agent decat cel care a inregistrat viteza? (vezi toată discuția)