Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie p.v radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie p.v radar

Buna.Am fost inregistrat in 15.12.2013/10.47h de ap. radar,cu 89 km/ora in localitate fiind la volanul masinii pers.Mentionez ca eram in mers si eu si el circuland in directii opuse,neobservandu-l fiind mascat de o curba cu diferenta de nivel decat cand erau cam 300 m intre noi.Agentul s-a prezentat mi-a aratat inreg.video ,mi-a intocmit p.v l-am semnat fara obiectii(240ron)/48h.As dori sa stiu daca pot face o contestatie a p.v si deca merita in acesta nefiind stipulata marca ,seria ("mijlocului tehnic pt. masurarea vitezei omologat si verificat metrologic'' scrie agentul in p.v)nici data metrologiei.MULTUMESC.
Aspectele invocate de dv nu constituie temei legal pentru eventuala anulare a PV
In situatia expusa nu se justifica efortul de a formula plangere contraventionala
deci pot plati;nu este nici o sansa de contestatie cu deznodamant pozitiv?!
Din expunerea dv nu se regasesc elemente care sa probeze nerespectarea disp art 16,17 din OG nr 2/2001, care pot atrage anularea PV contraventie