Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Indemnizatie de handicapat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Indemnizatie de handicapat

In familie avem un handicapat,cui s-a aprobat un ingrijitor(insotitor).
Cum in primarii angajarile sunt plafonate,ni sa spus ca se va da indemnizatie ptr handicapat. Intrebarea ar fi,daca asta se da din bugetul local?sau statul transfera banii primariei din comuna?Curiozitatea porneste din faptul,ca,din august inca nu s-a primit nici un leu,se spune ca in decembrie,se va recupera toate restantele.Oare primaria se foloseste de bani pe parcursul anului,si la sfarsitul anului,dintrodata au de unde recupera si restantele:?Asa o fi? Multumesc!
Primaria nu are temei legal sa se foloseasca de sume cu titlu de indemnizatie persoane cu handicap
Daca indemnizatia nu este ridicata/preluata de titular,suma se vireaza autoritatii