Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Delimitare cote parti in urma succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Delimitare cote parti in urma succesiunii

buna seara,
ma adresez dvs cu rugamintea de a ma lamuri cum se poate delimita cotele parti ale unei mosteniri. mai clar..in urma decesului tatalui, mama mea a dobandit 62% din masa succesorala si eu 38%. de 2 luni mama a edificat un gard fara a exista un act de iesire din indiviziune sau delimitare in vreun sens...acum ea vrea sa lase partea ei fratelui meu mai mare...dar cred ca s-a lovit de aceasta ...problema neexistand o delimitare oficiala a cotelor ce ne revine fiecaruia. Intrebarea mea este...se poate stabili aceasta delimitare fara ca eu sa fiu luata in calcul sau sa semnez ceva? va multumesc din suflet pentru sprijin...sper sa gasitit putin timp sa-mi raspundeti avand in vedere activitatea desfasurata.
Mama dvs. poate să îi transmită fratelui dvs. o cotă parte din proprietatea ei, fără a fi necesar acordul dvs. Se poate incheia contract de donatie, de vanzare-cumparare sau contract de intretinere.
nu poate transfera fratelui meu toata cota ei de 62%? eu intrebam de delimitarea in teren a acestor cote? se poate face fara a fi eu prezenta? am inteles ca se pot incheia diverse forme de transfer a proprietatii catre fratele meu