Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plata amenzii in 48 de ore
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plata amenzii in 48 de ore

Buna ziua.
Am primit o amenda de circulatie si am contestat pv in instanta insa nu am avut castig de cauza...Stiu ca amenda intra in vigoare abia dupa ce se incheie procesul la judecatorie...procesul s-a incheiat insa nu am primit momentan nimic...pe site-ul judecatoriei spune decizia, ca mi-a respins plangerea si ca pot face recurs în termen de 15 zile de la comunicare.Insa repet momentan nu mi s-a comunicat nimic..
Intrebarea mea este insa daca mai beneficiez de plata amenzii la jumatate,si cand intra acest termen in vigoare....dupa ce primesc acasa decizia de la judecatorie?...si daca dupa ce primesc aceasta decizie mai trec 15 zile si abia apoi este decizia definitiva(pt. ca nu o sa fac recurs) ? si abia din acel moment se iau in considerare cele 48 de ore in care pot plati jumatate din valoarea amenzii?
si as vrea sa stiu daca cineva a primit o amenda pt ridicarea masinii,iar procesul verbal a venit prin posta la aproximativ 4 luni exista vreo cale legala de a cere anularea procesului verbal..
Multumesc
cambio89, utilizator
Cele 48 de ore au trecut de mult. Formularea si depunerea contestatiei nu suspenda beneficiul platii doar a unei jumatati din amenda aplicata in termenul de 48 de ore de la aplicarea sanctiunii. Veti plati integral amenda fie de bunavoie (fara alte cheltuieli suplimentare , fie impreuna cu cheltuielile de executare, dupa 30 de zile de la ramanerea defintiva a deciziei instantei judecatoresti. Este recomandat sa platiti de bunavoie.
Facilitatea achitarii a jumatate din amenda a fost strict in intervalul de 48 de ore de la comunicarea PV