Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere

poate fi concediat un salariat care anunta ca sotia e insarcinata si urmeaza sa nasca iar angajatul isi doreste sa ia concediu paternal datorita faptului ca sotia nu lucreaza si nu are alte venituri
1. Prevederile legale privitoare la interzicerea concedierii se refera numai la femeile care sunt insarcinate nu si la sotii acestora.

2. - Cred ca dvs. ati facut publica prea devreme intentia de a intra in concediu crestere copil (CCC) si angajatorului nu prea ii convine.
- Va poate concedia dar numai respectand prevederile din Codul muncii.