Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu

Buna ziua.
Am un credit din 2008 de nevoi personale,am platit pana in 2010 si acum mi-a venit poprire pe salariu,momentan sunt angajat in Romania,dar de 1 an de zile lucrez in strainatate.
Vreau sa stiu,daca imi dau demisia,executorul judecatoresc,poate sa imi faca poprire pe salariu si aici in strainatate???
In cazul in care nu platesc si nu imi fac poprire aici,nu am bunuri pe numele meu,ce se poate intampla,care este procedura legala?
Se poate sterge creditul sau ceva de genul asta,dupa un numar de ani???
Va multumesc frumos!!!
Se pot face popriri si daca lucrati in strainatate.
Dar firma de aici e obligata sa accepte poprirea?,creditul s-a facut in Romania...
Executorul nu are competenta in strainatate. Va intocmi pv ca nu are ce sa va execute si executarea va inceta.
Mai departe, creditorul daca vrea si afla unde sunteti, nu are decat sa incerce sa va execute acolo unde sunteti sau poate starui aici in executare, altfel in termen de 3 ani de la ultimul act de executare, dreptul sau la actiune se prescrie.
.