avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident de circulatie

accident de ciculatie intre doua auto venind din sens
contrar, ciocnire laterala stinga , fara victime. se solicita intelegere amiabila si una din parti doreste sa se anunte politia sau bani ptr reparatie. se suna
la politie se sugereaza prin tel intelegere amiabila, dupa 2h 30min vine politia . auto meu este pe platforma nu se mai poate circula cu el. nu se mai face intelegere amiabila. proces verbal cu recoltare probe bipologice, alcolemie 0.21. desi nu mai era cazul.. se amendeaza cu 1000
lei si suspendare permis cond. 3 luni.am facut plingere impotriva p.v, am sansa ptr, anulare p,v,




Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2013
Gabriela Mihai, Avocat
Cel mai recent răspuns: vladfesan , utilizator 15:05, 3 Decembrie 2013
Care ar fi motivele pe care doriti sa le invocati ptr anularea procesului verbal?
au trecut 2,3h de la accident.nu mai era cazul de recoltare probe biologice.deoarece cu auto nuse mai putea circula,si la tel.cind am vorbit cu of. de politie a zis ca nu vine ,si sa facem intelegere amiabila.
NU sunt motive ptr anularea procesului verbal.

Cititi aici in ce conditii se poate anula un proces verbal de contraventie
www.avocatnet.ro/content/art...
maxim daca spuneti ca ati baut doua beri in asteptarea politiei - dar va garantez ca nu va crede nimeni :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat pruna1992 pruna1992 Buna ziua,azi dimineatza cand am fost sa bag GPL la autoturizm in spatele meu a venit politia si fara sa imi ceara actele ma pus sa suflu in ETILOTEST si acolo ... (vezi toată discuția)
Cai de atac gigiputila gigiputila buna am o intrebare am avut de datexamenul auto traseul s lp am picat am iesit prea mul intro intersectie pina sa opresc iar politistul ma picat dar in ... (vezi toată discuția)
Permis retinut alcool jdefootz jdefootz Am fost testat cu aparatul etilotest care a a indicat 0.16 mg/l, deoarece băusem doar un shot de tequila, am solicitat recoltarea probelor biologice, iar ... (vezi toată discuția)