Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin romanesc

buna,eu sunt casatorita in italia cu un italian si am o fetita.Am buletinul expirat,vreau sa merg de sarbatori sa il reinnoiesc.Am certificat de casatorie italian,nu am fost la starea civila in Romania si nu am declarat nicaieri ca sunt casatorita si ca am o fetita.Ce documente trebuie sa fac pt.prima oara,de unde trebuie sa incep?ce acte imi trebuie din italia?Va multumesc anticipat.

[ in romaneste e "expirat"]

gi-jane2, moderator
V-am spus asta deja, reiau acum mai detaliat:
Transcrierea se face in tara, inscrierea se face la consulat - e aceeasi operatiune, de inregistrare a actelor de stare civila de la autoritatile straine in registrele romanesti, doar ca se numeste diferit.
La consulat vi le inscriu si pe baza pasaportului, in tara vi le transcriu doar daca aveti CI in termen de valabilitate.

Acum poate intelegeti mai bine, reciti topicul. Avand pasaport in termen le puteti inscrie la consulat fara sa dati declaratii false la Evidenta persoanelor - e totusi o institutie a statului.

Daca pasaportul mai are termen pana veniti data viitoare in tara, faceti inscrierea certificatelor la consulat iar cand ajungeti iar in Romania aveti toate actele care va trebuie.