Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la avans vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la avans vanzare cladire

Buna seara

Va adresez o intrebare cu privire la urmatoarea situatie :
O firma a achizitionat o cladire + teren aferent la o valoare ce nu a cuprins TVA ( pe factura este TVA scutit fara drept de deducere ). Firma vinde acest imobil catre o persoana fizica la o valoare fara TVA ( pe factura se va trece TVA scutit fara drept deducere ) .
Cum se va proceda in cazul avansului primit de la persoana fizica ?
Se va face factura de avans cu TVA ? sau factura de avans va fi fara TVA ? ( tinand cont ca este un avans la o tranzactie scutita de TVA )

Va multumesc .
daca operatiunea este scutita de TVA si avansul este scutit de TVA!
Cum se poate vinde o imobolizare fara tva? Care este articolul din CF?
Se poate vinde cu 5% tva in anumite situatii, si atunci si factura de avans e cu tva.
Sa ma ajutati daca nu e asa !
M-am lamurit, art.141 al.2, lit. f
Buna ziua,

Atentie la consecintele vanzarii unei imobilizari in regim de scutire. TVA aferenta achizitiei sau investitiilor efectuate asupra imobilizarii va trebui ajustata in conditiile art.149 din CF.

Numai bine