avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la avans vanzare cladire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la avans vanzare cladire

Buna seara

Va adresez o intrebare cu privire la urmatoarea situatie :
O firma a achizitionat o cladire + teren aferent la o valoare ce nu a cuprins TVA ( pe factura este TVA scutit fara drept de deducere ). Firma vinde acest imobil catre o persoana fizica la o valoare fara TVA ( pe factura se va trece TVA scutit fara drept deducere ) .
Cum se va proceda in cazul avansului primit de la persoana fizica ?
Se va face factura de avans cu TVA ? sau factura de avans va fi fara TVA ? ( tinand cont ca este un avans la o tranzactie scutita de TVA )

Va multumesc .
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 13:21, 16 Decembrie 2013
daca operatiunea este scutita de TVA si avansul este scutit de TVA!
Cum se poate vinde o imobolizare fara tva? Care este articolul din CF?
Se poate vinde cu 5% tva in anumite situatii, si atunci si factura de avans e cu tva.
Sa ma ajutati daca nu e asa !
M-am lamurit, art.141 al.2, lit. f
Buna ziua,

Atentie la consecintele vanzarii unei imobilizari in regim de scutire. TVA aferenta achizitiei sau investitiilor efectuate asupra imobilizarii va trebui ajustata in conditiile art.149 din CF.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare spatiu comercial theya_05 theya_05 daca o societate vrea sa vanda un spatiu comercial din proprietatea sa,spatiu achizitionat in 2007 de la alta societate,in baza unei facturi cu tva,va factura ... (vezi toată discuția)
Cod de tva anulat felisana felisana Buna ziua! Firma este in faliment si i-a fost anulat codul de TVA deoarece administratorul are inscrise fapte in cazierul fiscal care nu se pot remedia. ... (vezi toată discuția)
Tva apartamente vechi george1964 george1964 in 2008 m-am inregistrat ca persoana fizica platitoare de tva si am construit un bloc de apartamente (pe care l-am receptionat in 2008), din care pana acum nu ... (vezi toată discuția)