Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua.
Desi am fost citata pentru a ma prezenta la sedinta de informare in legatura cu divortul inaintat de sotul meu, nu am participat la aceasta sedinta pentru ca eu nu vreau sa divortez. Acum am primit acasa niste hartii si nu stiu ce trebuie sa fac in continuare. Precizez ca din casatoria noastra a rezultat un copil minor pe care sotul meu doreste sa ramana pentru crestere si educare la mine.
Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac.
pai ce vreti sa faceti ?
Ce scrie in hartiile alea ?
trebuie sa depuneti intampinare- raspunsul dvs la cererea lui.
Copilul nu va ramane la dvs pt crestere si educare, amandoi parintii il vor creste si educa Locuinta copilului va fi la dvs, ambii parinti vor exercita autoritatea parinteasca.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,

Din cele relatate de dvs nu se poate deduce ce s-a intamplat in cadrul procesului si la ce se refera inscrisurile pe care le-ati primit.
Cred ca cel mai bine ar fi sa va prezentati la un avocat si sa solicitati o consultatie juridica, mai ales in situatia in care nu doriti sa divortati. In masura in care nu formulati apararile si probele necesare, exista sanse ca instanta sa pronunte divortul la solicitarea sotului dvs.
Presupun ca nu a existat un proces, nu avea cand... totusi, ar fi bine sa vedeti ce e cu hartiile alea, daca sotul e de acord sa aiba copilul locuinta la dv. si, eventual, sa incheiati un acord, sa va intelegeti cumva pentru program, pensie etc.
E mai ieftin sa platiti o consultatie si poate jumatate de acord decat sa mergeti in divort pana la capat.