avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1055 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute

Am intrebat iari care este modalitatea de plata pentru dreptul de servitute. Am inteles ca ori se cedeaza teren ori de despagubeste proprietarul pentru terenul respectiv. As fi interesat, daca se daspagubeste plata se face la pretul pietei, la un pret mai mic, sau in functie de zona?
Cel mai recent răspuns: december , utilizator 20:47, 5 Aprilie 2009
Nu inteleg exact ce doriti.
Urmariti sa dobanditi un drept de servitute pe terenul unei alte persoane ? Exact la ce plata va referiti ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de servitute 2 gabita2000 gabita2000 Buna ziua, in primul rand ii multumesc domnului avocat pentru raspunsul dat in legatura cu dreptul de servitute.Am inteles ca in cazul unei despagubiri pentru ... (vezi toată discuția)
Servitutea de trecere - gratuita? gnu gnu Buna ziua. Am in proprietate un teren (loc de casa). Vecinii din jur au construit case + gardul imprejmuitor fara a ceda o parte pentru drum. Acum vor ca ... (vezi toată discuția)
Drept servitute vasileghinita09 vasileghinita09 am fost obligat sa acord pintr-o hotarare judecatoreasca sa acord un drept de servitute unei anumite persoane,,acea persoana a vandut terenul aferent altei ... (vezi toată discuția)