Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Servitute

Am intrebat iari care este modalitatea de plata pentru dreptul de servitute. Am inteles ca ori se cedeaza teren ori de despagubeste proprietarul pentru terenul respectiv. As fi interesat, daca se daspagubeste plata se face la pretul pietei, la un pret mai mic, sau in functie de zona?
Nu inteleg exact ce doriti.
Urmariti sa dobanditi un drept de servitute pe terenul unei alte persoane ? Exact la ce plata va referiti ?