Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conducere suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conducere suspendat

Buna ziua,
Unei persoane i s-a suspendat permisul deoarece a fost prins cu alcoolemie de 0.69 in aerul respirat. I s-a intocmit dosar penal in urma analizelor la sange(aici mentionez ca nu stiu ce valoare a rezultat). Din cate am inteles permisul i se va restitui dupa finalizarea procesului care poate dura chiar un an sau doi. Exista vreo posibilitate sa se finalizeze mai repede? Indiferent de valoarea amenzii pe care o va plati, doreste sa recupereze permisul macar in 3 luni, nu intr-un an sau doi. Nu a avut niciun accident vreodata, are cazierul auto impecabil, doar o amenda de centura acum cativa ani. Permisul este de profesionist.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Multumesc.
Sta de 4 luni la politie si chiar nu putem face nimic? Oamenii astia de la politie nu-si fac treaba pur si simplu... pot sa mai tina inca 4 luni acel dosar, sa inteleg, si noi nu putem decat sa intrebam... :(