Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Investitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Investitii

Buna ziua,
Suntem o regie in subordinea unei primarii. La controlul Curtii de conturi am fost acuzati ca am incadrat gresit la investitii lucrari de vopsire/ zugraveli interioare, lucrari de montat tamplarie PVC cu geam termopan, lucrari de inlocuire pardoseli si lucrari de reparare acoperis, lucrari efectuate separat.
Cine stabileste daca un produs, lucrare sau serviciu este investitie si pe baza carui act normativ?
Buna ziua,

Diferenta dintre o reparatie si o investitie se face pe baza evaluarii parametrilor tehnici initiali ai imobilizarii. Se va analiza in ce masura acestia se modifica prin lucrarile executate asupra imobilizarii respective.
Spre exemplu, in cazul inlocuirii ferestrelor din lemn cu cele de aluminiu cu geam termopan, se va considera ca pararmetrii tehnici initiali sunt modificati in sensul cresterii confortului termic, fonic si de siguranta ai constructiei.
Acest rationament este stipulat la punctul 107, alineatul 2 din CF din Ordinul 3055/2009.

Numai bine