Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile curatorului special
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile curatorului special

"Curatorul special se incuviinteaza sa o reprezinte pe minora la incheierea unui act de donatie,in calitate de donatara."Sunt divortat locuiesc la aceeasi adresa(suntem impacati).Fara partaj...
Va rog sa ma ajutati sa inteleg care ar fi riscurile si de ce trebuie sa merg sa semnez la notar.
Multumesc!
Ce să înţeleg? Că autoritatea tutelară a încuviinţat primirea de către minoră, cu titlu de donaţie, a unui bun (imobil, probabil) şi că aţi fost numit curator?

Dacă este aşa, nu presupune niciun risc. Vă veţi prezenta la notar în numele minorei, veţi semna actul de donaţie, minora va deveni proprietar şi punct. Treaba dumneavoastră se termină aici.

Trebuie să mergeţi la notar deoarece minora nu are capacitate de exerciţiu (nu poate semna acte juridice, nu poate să-şi asume obligaţii şi să dobîndească drepturi încheind astfel de acte), astfel încît ea trebuie reprezentată. În mod normal, reprezentarea se face prin părinte sau prin tutore. În cazul dumneavoastră, presupun că există o contrarietate de interese între părinte (tutore) şi minoră, iar atunci soluţia este numirea unui curator (cu sarcina strictă de a reprezenta minora la încheierea unui anumit act juridic).
Ce bun e ala, al cui?