Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract legal sau \\"smecherie\\" legala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract legal sau "smecherie" legala

Buna seara tuturor! Iata ce mi s-a intamplat in urma cu trei luni de zile. Aflandu-ma in zona Obor, am zis sa intru putin prin magazin. Nici nu apuc sa intru bine pe usa ca imediat ma intampina o duduie care incepe sa-mi "turuie" o gramada de avantaje pe care le aduce viitoarelor "modele" firma de servicii de reprezentare din care facea si ea parte si care isi desfasoara inca activitatea in incinta magazinului, undeva la etaj. Face ea ce face si ma convinge sa merg cu ea sus pentru o eventuala colaborare, trebuind mai intai, bineinteles, sa trec printr-un "filtru", facandu-mi o poza, luandu-mi datele fizice si sociale, in fine, sunt selectata! Sa nu uit sa va spun ca aceasta prima 'faza' m-a costat 70lei! Urmeaza faza de negociere a contractului cu o alta duduie cu foarte bune abilitati de comunicare si nu in ultimul rand de "smecherire" a unor persoane naive ca mine! Pe scurt ma face sa semnez un contract in avantajul lor exclusiv si sa mai scot din buzunar 450lei (pe care din pacate ii aveam la mine deoarece plecasem la cumparaturi in ziua aceea!) urmand sa platesc restul de 650 lei in 3 rate ulterioare si stabilind o zi pentru o asa zisa sedinta foto la care eu trebuia sa ma prezint cu cele 3 tinute, ale mele personal! De ce spun contract in avantajul lor? Pentru ca, dupa ce l-am semnat (mare greseala din partea mea) si l-am citit cu atentie acasa, mi-am dat seama ca practic eu trebuie sa platesc totul inainte de a mi se oferi vreun serviciu de catre aceasta firma. Si am zis stop! Asa ceva nu se poate! Macar albumul foto sa il am inainte de a plati cea de-a doua rata. Dar ce sa vezi? Albumul nu este gata imediat, dureaza! pentru ca nu sunt numai eu "fraiera"! Si iata ca soseste ziua in care trebuie sa dau rata a doua! Si nu zic nimic! Dar telefonul suna, fix in ziua aceea, sunt informata ca trebuie sa merg sa achit rata! Si zic: pai stati putin! pentru ce dau eu banii acestia? Nu am albumul, nu am fost sunata pentru alte cursuri sau sedinte promise! Raspuns: banii se achita inainte de album (clauza in contract!)...Mda, clauza in contract, nasol! Si totusi nu mi se pare corect... si zic nu! nu mai vreau sa continui, renunt! Consecinta: sunt amenintata ca va trebui sa explic asta in instanta si ca daca renunt, oricum trebuie sa imi "respect obligatiile contractuale"! Adica pe romaneste vor toti banii mei! Pentru ce pentru ne ce! Ideea e sa ramana ei cu banii! Vi se pare corect? Este un contract legal acesta? Clauzele lui nu sunt cam 'abuzive'? In fine, sunt amenintata, ma enervez, ripostez si ma calmez...de tot! Nu mai zic nimic, nu ma duc sa achit, nu mai sun, nu mai fac nimic, zic ce-or face or face, voi vedea! Trece cam o luna si jumatate...sunt din nou contactata, cum ca albumul meu este gata si ma pot duce sa-l ridic! Zic ok, merg sa ridic albumul si, mult mai linistita ca au revenit si ei la sentimente mai bune, ma gandesc chiar ca le voi achita si restul! Si ma prezint la agentie ca sa-mi iau albumul! Sunt intampinata de 2 persoane, una de sex feminin care ma intreaba ce doresc si raspund ca am venit pentru un album, iar cealalta de sex masculin care ma intreaba daca am contractul la mine si ma invita intr-un colt ...de ce credeti? Sa achit restul banilor! Ii spun ca nu am bani la mine! Eu am venit pentru album! Zice: in acest caz trebuie sa vorbiti cu d-soara X (cea care m-a fraierit sa semnez contractul!). Bun! Incepem discutia, imi cere din nou contractul, imi spune ca nu imi da albumul decat dupa ce achit si restul banilor, zic ca nu am, ma ameninta iar cu instanta, ii zic iar ca nu am, si raspunsul ei este: atunci munca in folosul comunitatii! Asta ma scoate din sarite si incepe scandalul! Rezultatul? Zero! Nici ei cu banii nici eu cu albumul! Acum ma astept la orice! Intrebarea mea este: cum ar trebui sa procedez, sa le dau toti banii si sa-i las sa ma fraiereasca pana la capat sau mai am si alta posibilitate de a ma apara de "smecheria" lor? La urma urmei tot ei sunt in avantaj, au 450 lei de la mine pe degeaba! Nu au facut nimic pentru banii astia! Nu vi se pare ca unii castiga banii prea usor???
Ce fel de contract ati semnat sau se dorea a fi semnat?
Ceea ce am semnat eu se numeste "Contract de reprezentare"
In acest caz, un astfel de contract este supus dispozitiilor Codului Civil.

Daca este vorba despre inselatorie , atunci formulati plangere penala impotriva lor.
Multumesc pentru raspuns. As dori sa va informez ca pana la urma eu mi-am respectat "obligatiile contractuale", am achitat integral...ce era sa fac? totul era impotriva mea deoarece am semnat contractul intr-un moment de neatentie si cum "naivitatea" se plateste nu am vrut sa ajung in instanta asa cum am fost amenintata, desi poate nu as fi avut de ce! Asta imi va fi invatatura de minte! DAR! Acum astept sa isi indeplineasca si ei obligatiile contractuale! Si daca nu??? Atunci da! Voi actiona in consecinta!