Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara! Acum aproximativ o lună, mă aflam ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara! Acum aproximativ o lună, mă aflam împreună cu ...

Bună seara!
Acum aproximativ o lună, mă aflam împreună cu fratele în vârstă de 12 ani, în pasajul de la Obor unde am fost abordată de către o doamnă ce mi-a propus ca Daniel (fratele meu) să participe la un casting. Ulterior am fost înștiințată că există o taxă de înscriere în valoare de 149 lei. Am completat un formular, în care ofeream datele mele și ale lui Daniel (am menționat faptul că sunt sora lui pentru a nu se face confuzie deoarece diferența de vârstă dintre noi este mare).I s-au făcut câteva poze pentru promovare. Am mers să scot banii de la ATM, pentru a plăti taxa , timp în care Daniel m-a așteptăm cu doamna respectivă. Întoarsă de la ATM, a început runda a doua. Doamna respectivă m-a rugat să o însoțesc la șefa acesteia, deoarece a văzut "ședință foto" a lui Daniel și consideră că are un mare potențial. Ajunsă în spatele unui paravan, însoțită de Daniel, doamna respectivă ne-a îmbrobodit foarte bine. Ne-a adus la cunoștință faptul că se va face un contract aparte ce îi va garanta lui Daniel minim 10 contracte pe parcursul unui an, încheiate cu diferite branduri unde va fi plătit cu un minim garantat de 500 euro din care ei vor beneficia doar de un anumit procent.Bine înțeles că pentru asta, trebuia achitată o altă sumă mult mai mare (în jur de 1000 euro) dar pentru faptul că știa că Daniel are un potențial mare a fost deacord să achităm o sumă mai mică inițial, urmând ca diferența să fie reținută din primele contracte încheiate cu brandurile respective. În timp ce doamna turuia și prezenta un album foto și ne promitea că Daniel va obține garantat multiple contracte, că au sedii și în mall-uri unde fac ședințele foto și va face reclame cu produsele brandurilor respective și că pe lângă banii câștigați va rămâne și cu ținutele sau dispozitivele ce le va promova, am încercat să accesez site-ul lor oficial. Desigur, nu aveam semnal acolo. Am încercat să îmi sun soțul să mă consult cu el, dar nici în această privință nu am avut succes. Doamna foarte amabilă și nerăbdătoare mi-a oferit telefonul acesteia pentru a putea efectua apelul. Cu greu, am reușit să discut în mare cu soțul (acesta fiind în timpul programului de lucru), dar fiind încântată de ofertă și văzând entuziasmul lui Daniel, am semnat contractul adițional, după care am mers iar la ATM pentru a extrage suma de 500 lei ce am achitat-o agenției. Ulterior am fost programați la o ședință foto a doua zi, unde am fost rugați să avem o cămașa. Ședință foto avea să aibă loc tot în acea locație. Entuziasmul meu a durat până ce am ieșit de la pasaj. Odată ce am accesat site-ul lor, unde urma ca în câteva ore să fie publicată și fotografia lui Daniel, mi-am dat seama că am căzut în cea mai banală plasă. După ce am și citit contractul încheiat cu ei am avut aceasta certitudine, deoarece în contract nu era specificată nici una din promisiunile făcute de doamna respectivă ci doar plăti pentru ședință foto și album. Nu am vrut totuși să îmi afișez dezamăgirea în fața lui Daniel. Am trecut însă peste eveniment și am zis "asta e, mi-am furat-o, mi-am furat-o". Am vrut totuși să sper că nu este chiar atât de rău și că totuși se vor ține de cuvânt. Asta până azi, când am fost primit un apel de la doamna de la agenție. Am fost ușurată să aflu că m-am înșelat. Însă dezamăgirea mi-a fost cu atât mai mare când am aflat că de fapt voiau să le achit diferența de suma din contractul semnat, azi dacă se poate. Acest tupeu m-a scos din sărite și când le-am dat de înțeles că nu mai văd nici un ban de la mine şi aștept în continuare contractele promise,altfel am să merg la ITM,doamna a început să amenințe că mă vor da ei în judecata dacă nu le achit suma respectivă, pentru că ei sunt legali, altfel nu ar mai funcționa acolo. După ce mi-a închis telefonul în nas, am povestit mamei discuția avuta și am ajuns la concluzia faptului că acel contract nici măcar nu este legal deoarece eu nu reprezint tutorele legal al lui Daniel și ei totuși au făcut publice pe site fotografia cu el fără acordul părinților. Fiind scoasă din sărite de tupeul lor, vă rog a îmi spune ce șanse de câștig credeți că am avea în situația în care părinții mei i-ar da în judecată pentru acest aspect și ce implicații aș avea. Menționez totodată că sunt persoana ce dețin un certificat de handicap accentuat în baza diabetului de tip 1
Am citit ce ati scris. Deci care este intrebarea? Ce sanse aveti? Sau care?
La treaba cu sansele, oricine va raspunde poate gresi. Sansele sunt intre 10 si 90 %.
Sansele depind de multe chestiuni. Atat de multe incat nu le putem analiza.
UNA peste alta, ati avut si beneficii, ati invatat cate ceva. Asta nu e rau!
Ma si mir ca "acest procedeu" inca mai functioneaza in RO. Are vechime de cel putin 25 de ani.
Mergeti la politie si faceti o plangere pt inselaciune, ..e o varianta. Enjoy your life!