avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare despre executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare despre executare

In cazul unei datorii la banca neachitata , executorul trebuie sa treaca prin tribunal? Se primeste vreo citatie?
Daca casa e pe numele sotului si al meu , cota 1/1 parte, iar creditele sunt doar pe numele meu, fara nici un act al sotului, poate sa imi scoata casa la vanzare?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2013
geta6, utilizator
Da, se poate. Daca nu aveti alte bunuri pe care sa le poata executa, se poate trece chiar la vanzarea imobilului. Dar este pacat ca pentru 1000 si ceva de euro sa ajungeti acolo. In plus cheltuielile de executare pe care o sa le suportati tot dvs. Mai bine va fortati si platiti sumele si ramaneti cu casa si fara stress.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2013
trandafir2, moderator
Nu e cazul sa se ajunga la executarea casei sau a unei cote din casa pentru ca doamna are salariu.

Mentionez ca imi i-au salariul de la respectiva banca



Nici nu mai conteaza amanuntul ca e bun comun si daca e datorie proprie, creditorul ar trebui sa ceara intai partajul.

Am sa incerc, dar nu pot plati toata suma , doar partial. E bine si asa?
Mentionez ca sunt angajata. Nu mi se va face intai poprire pe salariu?
e f bine doamna, numai prin poprire pe salariu se pot indestula.

Alte discuții în legătură

Datorii banci nedeleaanca nedeleaanca Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti si pe mine va rog. Sotul meu are un credit din 2006 si pana acum am platit la zi dar de vreo 2 luni suntem in urma cu plata. ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit nevoi personale mamilui mamilui Am un credit la banca si ramanand fara servici nu am mai putut plati ratele. Am fost sunata de la banca si mi sa spus deoarece nu am mai facut nici o plata in ... (vezi toată discuția)
Executare silita imobil pentru un credit de nevoi personale AnnaStoica AnnaStoica Buna ziua!Mama mea a luat un credit de nevoi personale in anul 2007 ,in valoare de 28000 lei fara sa garanteze cu vreun bun.Pana in anul 2010 a platit ratele ... (vezi toată discuția)