Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intrebare despre executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intrebare despre executare

In cazul unei datorii la banca neachitata , executorul trebuie sa treaca prin tribunal? Se primeste vreo citatie?
Daca casa e pe numele sotului si al meu , cota 1/1 parte, iar creditele sunt doar pe numele meu, fara nici un act al sotului, poate sa imi scoata casa la vanzare?
geta6, utilizator
Da, se poate. Daca nu aveti alte bunuri pe care sa le poata executa, se poate trece chiar la vanzarea imobilului. Dar este pacat ca pentru 1000 si ceva de euro sa ajungeti acolo. In plus cheltuielile de executare pe care o sa le suportati tot dvs. Mai bine va fortati si platiti sumele si ramaneti cu casa si fara stress.
trandafir2, moderator
Nu e cazul sa se ajunga la executarea casei sau a unei cote din casa pentru ca doamna are salariu.

Mentionez ca imi i-au salariul de la respectiva banca

Nici nu mai conteaza amanuntul ca e bun comun si daca e datorie proprie, creditorul ar trebui sa ceara intai partajul.

Am sa incerc, dar nu pot plati toata suma , doar partial. E bine si asa?
Mentionez ca sunt angajata. Nu mi se va face intai poprire pe salariu?
e f bine doamna, numai prin poprire pe salariu se pot indestula.