Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare

Buna ziua,
Am 62 de ani inpliniti in octombrie 2013 (nascut in 1951)
Sunt angajat din 1977 septembrie ca inginer. Repartitia am avut-o la o intreprindere cu profil de electrozi de carbune pentru cuptoare electrice. Am lucrat la compartimentul mecanoenergetic la intretinere. In ianuarie 1978 m-am transferat in interesul serviciului la o intreprindere unde am lucrat la intretinere ca inginer in cadrul sectiei forje pana in 1984. In 1982 am fost in armata 6 luni (15 octombrie 1982-15mai 1983) cand am revenit la fabrica. In 1984 m-am mutat la o alta intreprindere prin transfer in interesul serviciului unde am lucrat in proiectare .. In 1992 intreprinderea s-a scindat si eu am ramas la una din noua societate infiintata, unde am activat pana in 2007 tot la proiectare pana cand m-am transferat la ultima societate cu profil industria prelucrarii lemnului unde lucrez si acum, ca inginer de intretinere.
Intrebarea mea este cand pot sa ies la pensie.
tudorvaleriu a scris:

1. Daca aveti inregistrata in carnetul de munca perioada lucrata in grupa superioara de munca atunci aceasta va fi valorificata la reducerea varstei standard de pensionare si la calculul punctajului.
.......

Nu am in cartea de munca trecuta grupa superioara, desii este trecut in CM ca am lucrat ca inginer mecanic la forje. Am fost la intreprinderea la care am lucrat in perioada respectiva pentru a primi o adeverinta de incadrare in grupa. Am fost surprins de raspuns. "Trebuie sa initiati o actiune in instanta prin care sa ne obligati sa va dam aceasta adeverinta, ca altfel nu este valabila" Este adevarat acest lucru? nu sunt obligati sa-l elibereze ?
Multumesc.
1. Este posibil sa nu existe, la angajator, documentele care sa dovedeasca faptul ca ati lucrat in grupe superioare de munca (procese-verbale, liste cu salariatii respectivi etc.).

2. In aceasta situatie nici instanta de judecata nu va poate ajuta daca angajatorul nu are documente care sa ateste ca ati lucrat in grupa superioara de munca.

3. Dvs. aveti inregistrata in carnetul de munca functia de inginer la forja dar asta nu inseamna si ca ati fost incadrat in grupa superioara de munca.

4. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/for...

si vedeti daca s-au respectat prevederile legale cu privire la incadrarea dvs. in grupe superioare de munca.
tudorvaleriu a scris:

1. Este posibil sa nu existe, la angajator, documentele care sa dovedeasca faptul ca ati lucrat in grupe superioare de munca (procese-verbale, liste cu salariatii respectivi etc.).

2. In aceasta situatie nici instanta de judecata nu va poate ajuta daca angajatorul nu are documente care sa ateste ca ati lucrat in grupa superioara de munca.

3. Dvs. aveti inregistrata in carnetul de munca functia de inginer la forja dar asta nu inseamna si ca ati fost incadrat in grupa superioara de munca.

Am pus intrebarea de mai sus, intrucat am fost la compartimentul personal al respectivei unitati, unde doamna de acolo, foarte amabila, mi-a spus ca nu sunt singurulcare solicit aceasta adeverinta, si ca sa optin acea adeverinta, trebuie sa ma adresez instantei sa oblige unitatea la eliberarea unei adeverinte de incadrare in grupa ( chiar mi-a dat si un model de adresare ) dupa care, pe baza hotararii, ei vor elibera acea adeverinta. Zice ca asta e procedura.. si ca cei de la casa de pensii o vor lua in considerare numai cu sentinta anexata. De aia intreb daca e normal acest lucru. Mentionez ca am lucrat la acea firma la sectia forje in perioada 1978-1983.