Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionar anticipat partial, continuare activitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionar anticipat partial, continuare activitate

Buna ziua,
Am un salariat care a primit decizia de pensionare anticipata partiala, dar care doreste continuarea activitatii la actualul angajator (pensie mica).
Care ar fi procedurile?
Continua activitatea, cu acordul angajatorului, si atunci cand doreste poate solicita incetarea CIM si eliberarea unei adv. pentrui casa de pensii?
Multumesc,
Nu are nicio legatura revisal-ul cu inscrierile in carnetul de munca.
Programul REVISAL este operational din 2007 si trebuia sa cuprinda si o parte din activitatea anterioara datei de 01.01.2007 pentru salariati activi la 31.dec.2006.

Articolul mentionat de dvs nu are nicio legatura cu subiectul acestui topic.
Eu dupa cum am mai mentionat si altadata,nu sunt specialist.Din acest motiv nu-mi voi permite sa contrazic specialistii.

Parerea mea in acest caz,fara sa va contrazic,este:

Daca pensia anticipata partiala s-a pus in plata,se aplica:

Legea 263/2010

ART. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni

Daca nu s-a pus in plata,aceasta se va pune in momentul in care se va depune la casa locala,inceparea CIM.

Daca interpretarea mea este gresita,imi cer scuze.Oricum acest subiect pentru mine este inchis.

In plata nu se poate pune pana nu duce decizia de incetare a activitatii.

Asa cum se mentioneaza in art.56 alinl1 lit.,c C.mun. , c.i.m inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare anticipata.
Prin urmare, incetarea c.i.m. opereaza ope legis, chiar daca constatarea se face prin decizie a angajatorului.

Prin urmare, ca sa-si continue activitatea va trebui sa renunte la pensie si sa se incheie un nou c.i.m.

Decizia nu este pusa in plata. Aceasta a fost comunicata beneficiarului la sf. lunii nov.
La sfarsitul deciziei, in josul paginii exista o motivare: "Plata pensiei se va efectua dupa comunicarea dovezii de incetare a activitatii".
Stiam ca daca angajatorul mai doreste sa continuie activitatea (asa cum se intampla in acest caz, nu are inlocuitor momentan) poate continua activitatea in baza aceluiasi CIM, si atunci cand se doreste incetarea se emite decizie de incetare, adresa catre Casa de pensii in care se specifica data incetarii.
Abia dupa prezentarea dovezii incetarii se va pune in plata pensia (anticipata partiala).
Dl in cauza nu cumuleaza pensia cu salariul prin nepunerea in plata a decizie de pensionare.
ela-ela, utilizator