Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare paguba
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare paguba

buna ziua,
in urma unui incendiu am avut o paguba stabilita prin expertiza contabila la o anumita valoare. Am rugamintea sa-mi spuneti daca in eventualitatea ca voi castiga i instanta recuperarea sumei din expertiza contabila, aceasta va fi impozitata??? si va trebui sa platesc TVA???
Cine e partea din proces care cere despagubirea, persoana fizica sau juridica?
Nu se plateste impozit pe despagubiri, sigur nu platiti TVA, dar daca e persoana juridica banii intra in firma si de-acolo daca-i scoateti dividende, platiti impozit, sigur.
Depinde, nu stiu care e situatia si finalitatea.
Liliana Gradinaru, Avocat
Multumesc de raspuns
Este vorba de un proces intre 2 societati comerciale!