avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amanare plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amanare plata sulta

cum pot amana pentru o perioada plata unei sulte fostei sotii in urma unui partaj pe imobil?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:12, 15 Decembrie 2013
Sulta este un drept de creanta al fostei sotii, astfel incat puteti amana/esalona plata doar cu acordul acesteia.
Trebuia sa fi cerut acest lucru initial, la stabilirea ei. Acum... doar daca e de acord...
ok multumesc deci trebuie neaparat sa cadem de acord pentru a nu ajunge la executor,alta cale nu este????dupa ce perioada se poate executa silit??
Poate sa va execute imediat ce are o hotarare definitiva. Daca stiati ca nu aveti banii, trebuia sa cereti la proces o perioada de gratie de cateva luni.
Daca datoria depaseste 10mii de lei , va poate executa imobilul.
Aveti tot interesul sa va intelegeti amiabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita- partaj giovani giovani As avea si eu o intrebare...in urma unui proces civil de partaj cu fosta sotie,legea mia incuviintat 60/100 mie,iar 40/100 fostei sotii,la care ma astept la ... (vezi toată discuția)
Achitare sulta dodorel62 dodorel62 Buna ziua. Eu am avut un proces de partaj si in urma acestu partaj eu am ramas cu casa si trebuie sa-i achit sulta fostei soti o suma de 500 milioane de lei ... (vezi toată discuția)
Sulta - partaj apartament eu1984 eu1984 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti , plata sultei , stabilite in urma unui partaj pentru un apartament , trebuie platita imediat de la inchieirea partajului , ... (vezi toată discuția)