Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amanare plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amanare plata sulta

cum pot amana pentru o perioada plata unei sulte fostei sotii in urma unui partaj pe imobil?
Sulta este un drept de creanta al fostei sotii, astfel incat puteti amana/esalona plata doar cu acordul acesteia.
Trebuia sa fi cerut acest lucru initial, la stabilirea ei. Acum... doar daca e de acord...
ok multumesc deci trebuie neaparat sa cadem de acord pentru a nu ajunge la executor,alta cale nu este????dupa ce perioada se poate executa silit??
Poate sa va execute imediat ce are o hotarare definitiva. Daca stiati ca nu aveti banii, trebuia sa cereti la proces o perioada de gratie de cateva luni.
Daca datoria depaseste 10mii de lei , va poate executa imobilul.
Aveti tot interesul sa va intelegeti amiabil.