Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe chirii 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe chirii 2014

Va rog daca cine stie cineva cum se face calculul pentru chirii incepand cu ianuarie 2014. Adica sume deductibile, procent impozit, CAS.etc.
Poate si o simulare pentru suma declarata de 1.000 de lei. Zona - Bucuresti, sector 5.
daca proprietarul este persoana fizica, plateste 120 lei impozit si 55 lei cass
Multumesc. Imi puteti da niste procente ca sa-mi pot calcula singur alte variante?
16% impozit pe profit aplicat la suma minus deducere cheltuieli
5,5% cass aplicat la toata suma
Ma poate ajuta cineva cu baza legala a platii CAS , incepand cu 01.01.2014, a celor ce realizeaya venituri din chirii ???
Va multumesc anticipat...
OUG nr. 88/2013
(cass, nu cas)