avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe chirii 2014
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe chirii 2014

Va rog daca cine stie cineva cum se face calculul pentru chirii incepand cu ianuarie 2014. Adica sume deductibile, procent impozit, CAS.etc.
Poate si o simulare pentru suma declarata de 1.000 de lei. Zona - Bucuresti, sector 5.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 08:05, 17 Decembrie 2013
daca proprietarul este persoana fizica, plateste 120 lei impozit si 55 lei cass
Multumesc. Imi puteti da niste procente ca sa-mi pot calcula singur alte variante?
16% impozit pe profit aplicat la suma minus deducere cheltuieli
5,5% cass aplicat la toata suma
Ma poate ajuta cineva cu baza legala a platii CAS , incepand cu 01.01.2014, a celor ce realizeaya venituri din chirii ???
Va multumesc anticipat...
OUG nr. 88/2013
(cass, nu cas)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass din chirii la pensionari florinjalaboi florinjalaboi O pensionara si-a inchiriat apartamentul din 2006 pana in 04-2013!in la inceputul anului a primit o somatie de la cass precum are de platit o restanta de ... (vezi toată discuția)
Plata sanatate la chirii Roxana Elena Dumitriu Roxana Elena Dumitriu Buna, Am poprire pe cont pt neplata contributiei la sanatate pt chirii. Acesta contributie se plateste din 2014 realizate pe veniturile din 2014, sau oug ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit claudana claudana Buna ziua! Tin contabilitate la o societate care in perioada 01.01.2014-30.09.2014 a fost microintreprindere, iar in perioada 01.10.2014-30.12.2014 a devenit ... (vezi toată discuția)