Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reziliere contract inchiriere

Pentru un contract de inchiriere a unei locuinte semnat pe legea 114/1996, inainte de noul cod civil, pot sa cer rezilierea pentru neplata chiriei de catre chirias pe calea cererii de evacuare de la art.1033 c.pr.civ? am inteles ca mai intai contractul trebuie desfiintat de instanta, nu exista clauze speciale de reziliere (pact comisoriu).
Puteti cere atat rezilierea contractului, cu consecinta evacuarii chiriasului la finalul procesului sau sa il notificati despre eliberarea locuintei la data incetarii contractului mentionand expres ca nu se va prelungi locatiunea. De asemenea, puteti apela si la evacuarea sa pe temeiul disp.art.1033-1035 NCCiv, motivata de faptul neplatii chiriei lunare, fiind de la sine inteles faptul ca locatarul nu isi mai indeplineste principala sa obligatie contractata, adica plata pretului locatiunii. Oricum, trebuie vazut exact care sunt prevederile din contract. success!