Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termene instanta si transfer intre complete
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termene instanta si transfer intre complete

Buna ziua
Am si eu urmatuarea situatie :
In luna 06.2013 am depus o actiune in pretentii , initial am solicitat scutire , dupa am achitat-o asteptind termenul ...care a venit in luna 11 si surpriza ... completul a considerat ca datorita faptului ca a mai existat un dosar cu aceleasi parti si obiect sete in masura sa redirectioneze catre primul complet acest dosar .
Intrebarilel mele sunt :
1. de ce ales instanta acesta cale lungind excesiv de mult timpul de solutionare ,
2. exista un termen de stabilire de catre noul complet a unui nou termen .??
Instanta nu a gresit cu nimic si nici nu este vorba despre tergiversari ale dosarului. Este pur si simplu vorba despre Regulamantul CSM care prevede - in situatia dvs ( a existentei unui dosar anterior intre aceleasi parti si cu acelasi obect) - ca dosarul nou sa se trimita spre competenta solutionare completului initial investit.

Nu aveti decat sa asteptat fixarea noului termen de catre completul competent, fiind citat in acest sens.