Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lege privind arme albe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lege privind arme albe

sunt practicant de aikido si intentionez sa imi cumpar in viitorul apropiat o katana (sabie japoneza traditionala) pentru a o folosi in antrenamente. as vrea sa stiu daca exista vreo lege care sa ma impiedice sa o transport (in teaca) pana la locul de antrenament si inapoi, fara vreo autorizatie speciala.

multumesc!
1. Katana de antrenament nu este ascutita, sau ma insel?
2. Aveti legitimatie de club?
In martie a.c. au aparut in M.Of. 241, Normele de aplicare a L 295/2004 privind regimul armelor si munitiilor. Este posibil sa gasiti raspunsul in aceste Norme sau in legea precitata.