avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire concubina??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire concubina??

Salut am o nelamurire. Daca am trait in concubinaj cu o doamna vreo zece ani am si un copil de la ea, dupa care m-am despartit de ea. Am cunoscut o alta femeie cu care am trait 4 ani in concubinaj si inca 4 ani casatorit legitim si alt copil. Intrebarea ar fii : Dupa decesul meu prima concubina are dreptul la bunurile mele sau a firmei mele obtinute in anii cand am trait cu ea ? Toate astea fara testamente sau alte partaje in timpul vietii? Mai scurt : concubina are drepturi din bunurile mele ?
Cel mai recent răspuns: raduonline , utilizator 22:37, 8 Aprilie 2009
Aveti dreptate nu trebuia sa scriu din nou in numele lui, imi cer scuze si mersi pt raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire nagykari nagykari Buna ziua, tata a trait 11 ani cu o concubina care a decedat anul trecut, in decursul acestor 11 ani tata a cumparat un apartament -din sursele lui financiare ... (vezi toată discuția)
Concubinaj claudia123 claudia123 Are vreun drept concubina dupa moartea concubinului? (vezi toată discuția)
Bun obtinut din mostenire- are sau nu dreptul la acest bun sotul/sotia? lumyclau lumyclau Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea situatie. Bunica mea din partea tatalui a avut cumparat un loc de veci. Cand a murit tata a devenit ... (vezi toată discuția)