Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire concubina??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire concubina??

Salut am o nelamurire. Daca am trait in concubinaj cu o doamna vreo zece ani am si un copil de la ea, dupa care m-am despartit de ea. Am cunoscut o alta femeie cu care am trait 4 ani in concubinaj si inca 4 ani casatorit legitim si alt copil. Intrebarea ar fii : Dupa decesul meu prima concubina are dreptul la bunurile mele sau a firmei mele obtinute in anii cand am trait cu ea ? Toate astea fara testamente sau alte partaje in timpul vietii? Mai scurt : concubina are drepturi din bunurile mele ?
Aveti dreptate nu trebuia sa scriu din nou in numele lui, imi cer scuze si mersi pt raspunsuri.