Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara de timbru - restituire taxa poluare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara de timbru - restituire taxa poluare

Buna ziua! Cat este taxa judiciara de timbru la un proces de retituire taxa poluare, 39 de lei sau 10% din valoarea taxei?
Deasemenea, va rog sa ma ajutati si cu ”paratii” dintr-un astfel de proces? Se chema in judecata numai DGFP sau si Ministerul Mediului? Am vazut procese in care Ministerul Mediului figureaza fie in calitate de parat, fie in calitate de chemat in garantie. Cum este mai sigur? Multumesc mult.
Conform ultimelor modificari legislative, resepctiv conform OUG 80/2013 -art 16 lit b) cererile cu caracter patrimonial, prin care se solicită şi repararea pagubelor suferite printr-un act administrativ - 10% din valoarea pretinsă, dar nu mai mult de 300 lei.

Administratia Fondului pentru Mediu va fi chemata in garantie de catre DGFP, insa puteti sa il chemati si Dvs prin actiune. Unele instante admit astfel de actiuni formulate impotriva Ministerului Mediului, altele insa considera ca Ministerul Mediului nu are calitate procesuala pasiva insa admit cererea de chemare in garantie formulata de DGFP si introduc Ministerul Mediului ca si chemat in garantie.
utilizator1TS, utilizator
Ministerul Mediului şi Schimbărilor Climatice nu are calitate procesuală pasivă în aceste cauze. Instituţia care are calitate procesuală pasivă şi pe care trebuie să o chemaţi în judecată este Administraţia Fondului pentru Mediu.
Corect. Dintr o eroare am mentionat Ministerul Mediului.